Rezervovať online
x
Priemerné hodnotenie
92%
Logo hodnotenia
Booking
9.2Super • 359 hodnotení
9.7Výnimočná lokalita

História hotela

O Zvonárskej ulici sú prvé zmienky okolo roku 1790, vtedy však ešte nemala svoje meno. Charakter ulice pripomína, že tu kedysi stáli hradby. Prvé meno ulice bolo „Glocken gasse“, čo v preklade znamená Zvonová ulica. Tento názov potvrdzuje aj neskorší maďarský „Harang utca“. V roku 1919 zlým historickým prekladom vzniklo pomenovanie Zvonárska ulica. Na konci ulice sa teraz nachádza Zvon sv. Jána Krstiteľa, ktorý zvonil v Dóme sv. Alžbety na Hlavnej ulici.

MEŠTIANSKY DOM NA ZVONÁRSKEJ ULICI

Na Zvonárskej ulici sa vybudovalo 9 veľkých honosných domov. Dodnes je takmer na všetkých pôvodná architektúra s obnovenou fasádou. Neskorobaroková brána so svorníkom nadbránia a vsadená socha bradatého muža na fasáde robia dom jedinečným. 

Nepochybne najkrajší bol a stále je dom číslo 3, terajší Boutique Hotel Chrysso****.

Táto nevšedná Košická budova je národnou kultúrnou pamiatkou pôvodom z 18. a 19. storočia. V tretej tretine 19. storočia meštianský dom kúpil Karol Kieselbach starý otec známeho košického maliara Gejzu Kieselbacha. 25. apríla 1874 mal K. Kieselbach slobodným kráľovským mestom Košice schválený staviteľský plán na výstavbu a rekonštrukciu a dostavbu pravého krídla obytného meštianskeho domu ktorý navrhoval staviteľ Ludwigh Schmit. Neskôr ďalší staviteľský plán, tentokrát však od známeho Košického staviteľa Petra Jakaba. Z projektu vysvitá, že na budove došlo k požiaru, ktorého príčinou bola pravdepodobne udiareň Kieselbachovho suseda Hauszera, z ktorej sa vznietilo viacero objektov. V tomto čase podľa projektu pribudovali ľavé krídlo, susediace s obytným domom mešťana Hauszera.

 

V minulosti nol hotel domovom a ateliérom známeho košického maliara Gejzu Kieselbacha, ktorý práve na tomto mieste našiel inšpiráciu a priestor na vytvorenie svojich najznámejších malieb. Na jeho pamiatku vznikla aj hotelová kaviareň zvaná Kieselbach coffe v ktorej okrem toho, že si môžete vychutnať jedinečnú kvalitnú kávu ponúka aj nevšednú atmosféru a dizajn priestoru priamo odráža jeho umelecké a estetické cítenie. Tak ako v kaviarni, tak aj v hoteli nájdete pôvodné artefakty z maliarovho života, ktoré rozprávajú jeho príbehy.

 

 

Budova slúži ako hotel už od roku 2012 kedy prešla kompletnou rekonštrukciou a modernizáciou, v hotelovej knižnici si môžete pozrieť fotografickú koláž z pôvodnej budovy a jeho premeny. Prestavba najkrajšieho domu číslo 3 bola nesmierne náročná a dlhá. Počas rekonštrukcie sa nepretržite dbalo na zachovanie všetkých kultúrnych pamiatok, ktoré doteraz pripomínajú hosťom príbehy z histórie domu. Tak sa dnes hotel môže pýšiť novou tvárou a ponúka domov pre hostí z celého sveta.